Dermatológia pre prax 2/2015

Piercing

MUDr. Ján Lidaj, MUDr. Alena Masarovičová, MUDr. Tamara Zimanová, MUDr. Marian Markech, MUDr. Tatiana Lidajová, MUDr. Jozef Šmirala

Pri diskusii na tému o tetovaní a krášlení tela často prichádzajú otázky aj na piercing. Anglické slovo pierce (číta sa pírs) znamená prebodnúť, preraziť, prepichnúť, prederaviť niečo, prepichnúť si niečo, napríklad prederaviť uši na nosenie náušníc a podobne. Je už teda v povedomí spoločnosti pomerne všeobecne známe, že ide o prepichovanie kože a vkladanie rôznych ozdobných predmetov. No nie celkom je známe, aké komplikácie môže piercing priniesť. Podľa jednoduchej úvahy o porušení celistvosti kože sa dá predpokladať krvácanie, infekcie, jazvy a alergia na kovy z dlhodobého kontaktu s ozdobnými predmetmi i ďalšie problémy.

Kľúčové slová: piercing, komplikácie, infekcie, dráždenie kože.

Celý článok je dostupný len pre prihlásených používateľov. Prihlásiť

Piercing

There are questions about piercing during the discussion about tatooing. It is well known that piercing is an puncture of the skin and insertion of various decorative things. But many complications of piercings are not so widely known. According to logic thinking it could be supposed bleeding, infections, scars, and from long-term condition contact metal allergy and others complications.

Keywords: piercing, complications, infections, skin irritation.