Via practica 1/2023

Kritériá výberu antikoagulačnej liečby fibrilácie predsiení vo vybraných rizikových skupinách pacientov

Prof. MUDr. Ján Kmec, PhD., MPH, FESC, MUDr. Martin Kmec

Fibrilácia predsiení je najčastejšou pretrvávajúcou arytmiou v dospelom veku, ktorá sa spája so výraznou chorobnosťou a úmrtnosťou. Kategória starších pacientov s fibriláciou predsiení je špecifická populácia charakterizovaná vyššou prevalenciou koexistujúcich komorbidít, krehkosti, kognitívnych porúch a polypragmázie s možnými potenciálnymi liekovými interakciami. Každá z týchto zložiek môže viesť k labilnému pomeru rizika a prínosu orálnej antikoagulačnej liečby. Trombembolické komplikácie fibrilácie predsiení môžu spôsobovať smrť alebo ťažké zdravotné postihnutie, a preto sa perorálna antikoagulačná liečba (preferenčne priame orálne antikoagulancia) odporúča u pacientov s fibriláciou predsiení bez ohľadu na pokročilý vek. Pacienti s malignitou a s fibriláciou predsiení majú nielen trombembolické riziko súvisiace s fibriláciou predsiení, ale aj vlastné riziko v dôsledku hyperkoagulability a protrombotického stavu, ktorý sa zvyčajne vyskytuje pri malignite. V konečnom rozhodnutí o indikácii antikoagulačnej liečby by sa mali brať do úvahy individuálne charakteristiky pacienta, konkrétny typ a rozšírenie nádoru, liekové interakcie, prítomnosť metastáz, očakávaný výsledok a preferencie pacientov. Celkovo sa u pacientov s fibriláciou predsiení s aktívnym karcinómom v súčasnosti uprednostňujú priame orálne antikoagulanciá pred warfarínom.

Kľúčové slová: fibrilácia predsiení, malignita, starší vek, perorálna antikoagulačná liečba, priame orálne antikoagulanciá

Celý článok je dostupný len pre prihlásených používateľov. Prihlásiť

Criteria for the selection of anticoagulant therapy for atrial fibrillation in selected risk groups of patients

Atrial fibrillation is the most common persistent arrhythmia in adulthood, which is associated with significant morbidity and mortality. The category of elderly patients with atrial fibrillation is a specific population characterized by a higher prevalence of coexisting comorbidities, fragility, cognitive impairment and polypragmasis with possible potential drug interactions. Each of these components can lead to a labile risk-benefit ratio of oral anticoagulant therapy. Thromboembolic complications of atrial fibrillation can cause death or severe disability, which is why oral anticoagulant therapy (preferentially direct oral anticoagulant) is recommended in patients with atrial fibrillation, regardless of advanced age. Patients with malignancy and atrial fibrillation have not only an atrial fibrillation related thromboembolic risk, but also their intrinsic risk due to hypercoagulability and a prothrombotic condition that usually occurs with malignancy. In the final decision on the indication of anticoagulant therapy, the individual characteristics of the patient, the specific type and spread of the tumor, drug interactions, the presence of metastases, the expected result and the preferences of patients should be taken into account. Overall, patients with a trial fibrillation and active cancer currently prefer direct oral anticoagulant to warfarin.

Keywords: atrial fibrillation, malignancy, older age, oral anticoagulant therapy, direct oral anticoagulant